19 березня студенти відділення журналістики мали унікальну можливість поспілкуватися з Тетяною Літераті – випускницею медійного підрозділу, заслуженою журналісткою України та авторкою відомого видавничого проєкту «Втрачений Ужгород». Ця зустріч стала не лише нагодою отримати цінні поради від досвідченої фахівчині, а й джерелом натхнення для юних медійників.
До університету Тетяну запросив доцент кафедри журналістики Володимир Тарасюк. Спілкувалися на парі з історії української журналістики. Метою заняття, проведеного у форматі засідання пресклубу, було зацікавити молодь історією, аналітичною журналістикою, спонукати до пізнання минулого, а відтак – і кращого розуміння сучасних подій.
Утім спілкування вийшло за межі теми «Роль знань з історії у практичній діяльності журналіста». Студенти розпитували Тетяну про особливості створення різних матеріалів, труднощі пошуку героїв, роботу з фактами тощо. Тетяна принесла свої книги і на їхньому прикладі розповіла про дослідження минулого.
На початку розмови Тетяна Літераті поділилася спогадами зі студентських років. Зізналася, що не була відмінницею і навіть мала сумніви, чи зможе закінчити університет. Теоретичні дисципліни її не надто цікавили, натомість віддавала перевагу практичним навичкам. Саме тому всі літні канікули проводила у редакціях, здобуваючи досвід та знайомлячись із реаліями професії.
Після випуску пробувала себе в різних напрямках журналістики. Її цікавили мистецтво, культурні події, мала досвід роботи у пресслужбі. Проте вирішальним моментом у кар’єрі стало інтерв’ю з колекціонером старовинних листівок Олександром Волошином. Його унікальна колекція, яка налічує понад 5 тисяч листівок із зображеннями Ужгорода минулих століть, настільки вразила журналістку, що вона захопилася історичними дослідженнями. І це захоплення переросло у численні публікації, присвячені історії міста і стало початком її масштабного проєкту «Втрачений Ужгород»: «У 2014 році я прийшла працювати на сайт «Про Захід», ним тоді керував також випускник відділення Юрій Лівак. Сказав, що знає, як я люблю писати про історію Ужгорода, тому запропонував проєкт «Втрачений Ужгород». Ідея була така, що раз на місяць, я буду писати статті про якийсь об’єкт, який в Ужгороді втрачений».
Згодом Тетяна Літераті вирішила ще глибше зануритися в історію міста. Вона припинила писати про радянський період та присвятила себе дослідженню дорадянського минулого. Багато часу проводила в архіві у Берегові, де зберігається понад мільйон документів, пов’язаних з історією Закарпаття до 1940-х рр. У грудні 2024 року її проєкту «Втрачений Ужгород» виповнилося 10 років. За цей час з’явилися книжкові серії: «Невигадані історії», «Професії та підприємства», «Мандрівка старим містом», «Міська управа».
У своїх книгах вона докладно описувала різні аспекти життя ужгородців минулих століть: як одягалися дівчата, які були модні тренди, як виглядали друковані газети, які існували професії, що нині забуті, як працювали підприємства та якими були ціни. Тетяна також багато спілкувалася з корінними ужгородцями, які ділилися сімейними історіями, розповідали про своїх предків, їхні професії та підприємства, зокрема й пивний завод. Вона наголосила, що людські долі є основою її книг: «Людські долі – це те, заради чого ми дивимося фільми, серіали, щоб дізнатися, а що буде далі, якою буде їхня доля. І це те саме… У моїх книжках усі ці історії транслюються саме через людей», – зазначила журналістка.
Остання книга Тетяни вийшла у 2021 році й була присвячена 19 мерам Ужгорода. Проте повномасштабна війна внесла свої корективи, і вона розпочала новий проєкт – фотоальбом «Ужгород колись і нині». Разом із фотографом Сергієм Денисенком вони знайшли старі фотографії міста, а потім відтворили їх у сучасному вигляді. Це дозволило не лише зберегти візуальну історію Ужгорода, а й показати, як змінилося місто за десятиліття. За цю роботу вони отримали премію ім. Петра Скунця.
Зустріч із Тетяною Літераті стала важливим досвідом для студентів-медійників. Її шлях – це приклад того, як пристрасть до історії може стати основою успішного журналістського проєкту, що зберігає і популяризує культурну спадщину. Медійниця відповіла на запитання студентів і запросила всіх охочих на екскурсію містом, де поділиться захопливими історіями про минуле Ужгорода.
Рушана Гасанова, студентка відділення журналістики