До кафедри журналістики УжНУ 22 квітня завітали медійники зі Словаччини: журналіст, волонтер «Korzár Prešov» Міхал Франк та піарник, засновник сайту про НАТО Адам Парішек. Мета їхнього візиту — поспілкуватися зі студентами й викладачами та налагодити співпрацю, зокрема залучити молодь до написання матеріалів про Україну для словацьких медіа. Супроводжувала їх та перекладала волонтерка Юлія Жиленко.
Під час повномасштабної війни Міхал Франк регулярно публікує матеріали про українських військових, волонтерів, а також про життя в прифронтових регіонах, куди їздить із гуманітарними місіями. Зізнається, що тема війни цікавить словаків, але об’єктивних новин про нашу державу замало, є потреба в збільшенні кількості контенту, зокрема і про Закарпаття як прикордонний регіон. В Словаччині, на жаль, відчутний вплив російської пропаганди. Щодо бізнес-моделей на медіаринку, приблизно 30% видань — провладні, а інші, як і «Korzár Prešov», функціонують завдяки підтримці аудиторії та рекламі.
Міхал вважає, що потрібно поширювати більше об’єктивної інформації про Україну в Словаччині, як і про Словаччину — в Україні, адже в нашій державі також трапляється нерозуміння і стереотипне сприйняття країни-сусідки — крізь призму дій її політиків.
Медійник запропонував студентам шукати актуальні теми і дописувати до словацького медіа «Korzár Prešov». До слова, на зустрічі були присутні також викладач, співзасновник видання «ПравдаЄ» Олексій Шафраньош, та журналіст цього ж медіа Іван Логай.
Адам Парішек, що є засновником сайту про НАТО, працює для покращення іміджу Альянсу, оскільки в Словаччині є нерозуміння цілей і пріоритетів безпеки. Серед іншого, зазначив, що словаки не до кінця усвідомлюють небезпеки для Європи, пов’язані з війною, чим зумовлені й результати виборів у країні.
Більша частина зустрічі тривала у форматі питання-відповідь. Тож студенти і викладачі розпитували медійників про особливості роботи над матеріалами про Україну, волонтерську і журналістську діяльність Міхала, функціонування словацьких медіа, розслідувальну журналістику, вплив російської пропаганди тощо.
Наприкінці обговорили можливості співпраці в рамках навчального процесу та практики для студентів освітньої програми «Міжнародна журналістика». Це важливий крок, що сприяє новим можливостям у галузі журналістики.
Марина Шекмар, студентка ОП «Міжнародна журналістика»