На урядовому та громадському рівнях у Словаччині є підтримка вступу України до ЄС та прийнято важливі рішення для допомоги з відбудовою.
На конференції в Кошицях віце-прем’єр-міністр зі Словаччини Петер Кмец та Тарас Качка, державний секретар Міністерства економіки України, обговорили співпрацю, узгоджену на урядовому рівні під час переговорів між прем’єр-міністрами Робертом Фіцо та Денисом Шмигалем в Ужгороді та в Міхаловцях.
Петер Кмец подав на процедуру коментарів уряду аналіз можливостей для Словаччини від розширення Європейського Союзу, що передбачає включення України. Прем’єр-міністр Фіцо також офіційно та публічно підтримав вступ України до ЄС. Спочатку в Міхаловцях, згодом він повторив це в Ужгороді.
Аналіз Кмека підтвердив, що Словаччина також виграє від вступу України до ЄС. Це було б вигідно для обох країн: означатиме розвиток бізнес-можливостей, наприклад, в електротехнікі, автомобілебудуванні, машинобудуванні, будівництві та створенні енергетичної інфраструктури.
«Нам потрібно побачити позитивні наслідки, такі як нові торговельні та інвестиційні можливості, зміцнення стабільності в регіоні та узгодження ринків, що може призвести до економічного зростання в довгостроковій перспективі», – йдеться в аналізі.
Необхідність співпраці підтверджує і той факт, що емігранти, які приїхали до Словаччини з України, сьогодні допомагають державі.
«Більшість українців поступово влилися на ринок праці та сплачують податки у Словаччині. Це може лише зростати, оскільки у Словаччині ми маємо проблему з більш ефективною інтеграцією українських емігрантів на ринок праці, з визнанням належних сертифікатів. Працюємо над цим, потенціал ще більший», – зазначив директор Департаменту відновлення України з Офісу Віце-прем‘єр-міністра Словаччини Юрай Топорчак.
Топорчак цінує співпрацю з українською стороною.
«Співпраця на робочому рівні чудова. Це залежить від конкретного проекту, але одним з головних партнерів є Міністерство економіки, яке очолює дуже активна перша віце-прем’єр-міністр Юлія Свириденко. Іншим є Міністерство територіального розвитку та громад, яке більш-менш займається інфраструктурними проектами та питанням внутрішньо переміщених осіб. У Києві я зараз планую відвідати делегацію Європейського Союзу, яка сама відповідає за низку проектів. Наприклад, фінансові експерти, надіслані, можливо, зі Словаччини, які хотіли б допомогти Україні в процесі інтеграції. Або ж у Києві є Європейський інвестиційний банк», – заявив він.
На запитання про те, які напрямки зараз найбільш затребувані, директор Департаменту відновлення України з Офісу Віце-прем‘єр-міністра Словаччини відповідає так:
«Найважливішим є енергетика. Російська Федерація цілеспрямовано атакує енергетичну інфраструктуру своїми ракетами, тому це відновлення є щоденним завданням. Україна неймовірно стійка в цьому плані, бо може справлятися з щоденними атаками, щоб енергетична мережа просто продовжувала функціонувати. Йдеться не лише про відновлення. Україна вже переживає свою трансформацію саме завдяки процесу інтеграції. Окрім енергетики, є машинобудівна галузь, відновлення промислових потужностей, будівельна галузь розвивається у великих масштабах, тому можливості словацьких будівельних компаній безмежні. Йдеться не лише про відновлення зруйнованого, а й про будівництво нового».
Він бачить потенціал головним чином у співпраці регіонів західної України, особливо Закарпатської області, яка стає основою української економіки, з прикордонними регіонами східної Словаччини (Кошицький та Пряшівський краї).
Пресреліз опубліковано в рамках співпраці «Media Vista» з «Corsair».
Фото «Corsair»