В Ужгородському прес-клубі 19 лютого відбулася медіадискусія «Етичність висвітлення у медіа подій, пов’язаних з похованням військових. Тонка межа між маніпуляціями та журналістськими стандартами». Під час заходу журналісти, представники громадських організацій, міської ради, викладачі та студенти відділення журналістики обговорювали чутливі аспекти висвітлення цієї теми. Модерувала дискусію Ірина Береза, керівниця Ужгородського прес-клубу.

Відеозвернення до присутніх напередодні дискусії записав Ярослав Галас, пресофіцер 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади. Поділився своїми думками, зазначив, що медіа повинні дотримуватися високих етичних стандартів у висвітленні історій загиблих Героїв.

Поховання військових в Ужгороді регулярно висвітлює Ужгородська міська рада. Робили це й до 2022 року. Про труднощі під час фото- і відеозйомки процесій, спілкування з родинами розповіла Алла Кохан, речниця Ужгородської міської ради. Згадала, зокрема, і про традиції в регіонах, релігійний обряд поховання: якщо в Харківській області фотографування процесій не є поширеним явищем, то на Закарпатті це трапляється часто, адже така фіксація подій є важливим елементом пам’яті.

Власна кореспондентка у Закарпатській області ІА «Укрінформ» Тетяна Когутич поділилася досвідом створення матеріалів про загиблих військових: вже майже три роки видання практикує своєрідний формат хвилини мовчання – у публікаціях щодня вшановує пам’ять Захисників. Звісно, під час створення таких матеріалів пропускають через себе кожну історію. Тетяна готує статті про загиблих пластунів. Траплялося, що рідні просили зробити правки вже після оприлюднення матеріалу на сайті, – в подібних ситуаціях редакція завжди йде назустріч.

Комунікація з родичами загиблих є доволі проблематичною, – зазначають медійники. В окремих випадках рідні взагалі відмовляються давати коментарі, не хочуть співпрацювати з медійниками. Учасники дискусії наголосили, що під час поховання родини перебувають у стані шоку, вони дезорієнтовані, тож варто ставитися до них із розумінням. Утім історії загиблих потрібно висвітлювати для збереження пам’яті і вшанування Героїв.

Окремо зупинилися на питанні етичності показу мертвих тіл у медіа. Керівниця Руху підтримки закарпатських військових Галина Ярцева вважає, що варто відмовитися від похоронів із відкритою труною. Переконувати в цьому родину могли б священники. Під час створення матеріалів варто більше уваги приділяти цитатам рідних, ніж власним інтерпретаціям.

Завідувач кафедри журналістики Євген Соломін розповів, що чутливі теми, пов’язані з війною, розглядають під час викладання медіаетики та на рівні окремих тем в інших дисциплінах. Також поділився досвідом створення матеріалів про військових. Наголосив, що знання й розуміння журналістських стандартів допоможе студентам відповідально працювати з чутливими темами.

У підсумку дискусії учасники дійшли згоди, що журналісти мають бути особливо уважними при висвітленні теми військових поховань та в жодному разі не спекулювати на емоціях, не прагнути сенсаційності при висвітленні людського горя. Дотримання стандартів, повага до почуттів рідних та правильний підхід до відображення таких подій у медіа сприятимуть збереженню гідності загиблих і їхніх родин.

Віталіна Павленко, Дар‘я Максимова, студентки відділення журналістики

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *