Дні відкритих дверей в українських університетах – не рідкість. Навіть у період пандемії такі заходи проводять в онлайн-форматі. Утім далеко не завжди серед учасників Днів, крім потенційних абітурієнтів, є всі стейкхолдери: випускники, студенти, викладачі. Об’єднати медіаспільноту та презентувати широкій громадськості результати проєку за програмою Європейського Союзу  Erasmus+ КА2 DESTIN – мета Днів відкритих дверей, що відбулися в 10 українських вишах упродовж травня цього року. Відділення журналістики УжНУ провело свій захід 20 травня за участі різних аудиторій, об’єднаних спільною ідею – удосконаленням журналістської освіти в Україні.

Студентки Ірина Неменуща і Тетяна Лесюк презентують творчі роботи юних медійників
Тетяна Вашаргелі, Мирослава Лендьел, Євген Соломін, Володимир Тарасюк, Ігор Шинкарюк, Євген Тичина

На медійний підрозділ завітали представники влади, роботодавці, журналісти відомих закарпатських медіа, випускники: заступник голови Закарпатської ОДА Ігор Шинкарюк; проректорка з науково-педагогічної роботи Мирослава Лендьел; в. о. декана філологічного факультету Галина Шумицька; головний редактор телеканалу «TV21 Ungvar» Тетяна Вашаргелі;  продюсер Філії АТ НСТУ «Закарпатська регіональна дирекція» Євген Тичина; голова Закарпатської організації Національної спілки журналістів України Віталій Мещеряков; провідний спеціаліст Центру інновацій та розвитку УжНУ Ярослав Світлик; журналістка видань «Varosh», «Факти. ICTV» Евеліна Гурницька. Учасниками заходів стали викладачі кафедри журналістики, студенти різних курсів, потенційні абітурієнти – старшокласники Ужгородської загальноосвітньої спеціалізованої школи-інтернату з поглибленим вивченням окремих предметів Закарпатської обласної ради, вихованці гуртка юних журналістів при Ужгородській спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів № 3 з поглибленим вивченням англійської мови Ужгородської міської ради. Віртуально у Дні відкритих дверей взяв участь і керівник проєкту від Bath Spa University, професор Ієн Ґедд, який привітав учасників та коротко розповів про проєкт.

Юрій Бідзіля вручає диплом ІІ ступеня Ользі Богославській
Галина Шаповалова презентує результати DESTIN

У першій частині заходу завідувач кафедри, керівник проєкту від УжНУ Юрій Бідзіля нагородив магістрантку Ольгу Богославську, яка посіла ІІ місце у всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт. Затим доцентка кафедри, координаторка проєкту Галина Шаповалова презентувала найважливіші результати DESTIN, а також розповіла про його мету, завдання, учасників, зосередила увагу на оновлених навчальних планах та програмах для бакалаврів і магістрантів, назвала нові дисципліни, упроваджені після консультацій зі студентами, роботодавцями, випускниками. Відзначила, що у квітні УжНУ отримав техніку в межах проєкту. Окрім того, учасники робочих груп розробили Національні рекомендації для журналістської освіти, створили олайн-курс із медіаграмотності.

Віта Чулей і Мирослав Лисович

За програмами, модернізованими відповідно до європейських стандартів, уже навчаються студенти перших курсів – бакалаврату й магістратури. Під час Дня відкритих дверей представники цих курсів – Вікторія Чулей, Мирослав Лисович, магістрантка Ольга Богославська – поділилися враженнями від навчання.

Ігор Шинкарюк
Тетяна Вашаргелі

У межах Дня відкритих дверей відбулася й дискусія «Підготовка професійного медійника: очікування абітурієнтів, студентів та потреби медіаринку», яку модерував Юрій Бідзіля. Думками про обов’язкові предмети для журналістів поділився заступник голови ОДА Ігор Шинкарюк, котрий переконаний у важливості таких дисциплін, як інформаційна безпека, медіаменджмент, а також у необхідності опанування юними медійниками стандартів, етичних норм, досягнення ними оперативності й відповідальності. Представник влади розповів про можливості практики в комунікаційному підрозділі ОДА, працевлаштування студентів. Головна редакторка телеканалу «TV21 Ungvar» Тетяна Вашаргелі звернулася до юних журналістів і школярів із закликом старанно навчатися й самовдосконалюватися, бо жоден, навіть найкращий, викладач не зможе навчити того, хто сам  не бажає вчитися. До дискусії долучилася й проректорка з науково-педагогічної роботи Мирослава Лендьел. Серед іншого, відзначила якісний рівень викладання онлайн на відділенні журналістики та в університеті загалом, хоч переконана, що журналістика вимагає живого спілкування і навчати медійника дистанційно – непросто. Студентам відділення порадила ретельно перевіряти інформацію, прагнути розвитку в професії, а школярів закликала звернути увагу на факультети УжНУ під час вибору фаху. Продюсер Філії АТ НСТУ «Закарпатська регіональна дирекція» Євген Тичина наголосив на важливості предметів, пов’язаних із мультимедійною журналістикою, а також закликав молодь більше цікавитися Суспільним мовленням. Голова Закарпатської організації Національної спілки журналістів України Віталій Мещеряков у своєму виступі звернувся до школярів та студентів із порадою обирати роботу до душі. Пригадав, як кілька років тому під час заходів на відділенні журналістики зустрів одразу кількох студентів, які вже пробували себе, а згодом повноцінно працювали в тележурналістиці. А випускник відділення, нині провідний спеціаліст Центру інновацій та розвитку УжНУ Ярослав Світлик наголосив на перевагах, які мають сучасні студенти, оскільки в період його навчання лише тривало формування навчально-практичної бази відділення. Натомість сьогодні є майже все необхідне для здобуття якісної освіти.

Євген Тичина
Ярослав Світлик

Упродовж навчання студенти-журналісти, рекламісти й піарники виконують дуже багато творчих проєктів із різних дисциплін. У межах оновлених навчальних планів та програм викладачі приділяють ще більшу увагу таким завданням. Четвертокурсниці Ірина Неменуща й Тетяна Лесюк об’єднали деякі творчі роботи студентів, зокрема публікації, газети, радіо- й телепроєкти, рекламні кампанії різних курсів у своїй презентації. Наприкінці урочистої частини заходу присутні переглянули відеоекскурсію відділенням, яку провела четвертокурсниця, голова студентської ради УжНУ Вікторія Кенідра. Крім цього, всіх учасників Дня відкритих дверей попросили взяти участь в опитуванні, створеному командою Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича. Респондентів запитали про очікування від заходу, відповідність матеріально-технічної бази потребам підготовки сучасного медійника, розуміння цілей і завдань проєкту, а також результатів, яких уже вдалося досягти.

Після презентаційної частини школярі разом зі студентами й викладачами здійснили екскурсію відділенням журналістики та взяли участь у невеличких майстер-класах: побачили процес створення газети, дізналися про роботу Медіацентру УжНУ, а також спробували себе в ролі радіо- й тележурналіста – у телерадіоцентрі. Старшокласники радо ділилися враженнями, активно запитували студентів про навчальний процес на відділенні, зокрема про особливості створення газети, авторських радіо-й телепрограм, зйомку і монтаж тощо.

Викладачі кафедри журналістики під час онлайн-частини Дня відкритих дверей (фото Тетяни Лесюк)

О 13-ій годині розпочалася онлайнова частина Дня відкритих дверей. Викладачі Юрій Бідзіля, Галина Шаповалова, Наталія Толочко, презентували аудиторії по той бік екрану результати проєкту, а студенти відділення Мирослав Лисович, Михайло Коштура ділилися враженнями від навчання за оновленими програмами, четвертокурсниці Ірина Неменуща й Тетяна Лесюк представили творчі роботи, які виконують юні медійники.  Учасників зустрічі, що відбулася на платформі «Google Meet», також вітав Ієн Ґедд. Відбулася віртуальна екскурсія відділенням журналістики, а наприкінці заходу спогадами про навчання в університеті, роль журналістики поділилися випускники: журналістка видань «Varosh», «Факти. ICTV» Евеліна Гурницька; тренерка із внутрішніх комунікацій ПАТ «Закарпатгаз» Оля Капітан; журналістка телеканалів «21 Ужгород», «Футбол» Олександра Артюхіна; засновник інтернет-радіо «Єден» Олексій Уманський. Опісля учасників онлайн-зустрічі також попросили долучитися до опитування.

Наприкінці Дня відкритих дверей для школярів оголосили конкурс. Той, хто поділився враженнями в соцмережі «Інстаграм» та позначив у дописі чи сторіс сторінку кафедри, отримав цінний подарунок від медійного підрозділу. Авторку найемоційнішого й найдокладнішого допису – школярку Ужгородської загальноосвітньої спеціалізованої школи-інтернату з поглибленим вивченням окремих предметів Закарпатської обласної ради – нагородили «Словником журналіста».

Масштабний проєкт «DESTIN – Журналістська освіта задля демократії в Україні: розробка стандартів, доброчесність та професіоналізм» завершується в листопаді цього року. Попереду в проєктантів – запровадження для широкої авдиторії онлайн-курсів із медіаграмотності, а також підсумкова конференція у Львівському національному університеті імені Івана Франка.

Наталія Толочко, фото Віталія Завадяка

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *