Кафедра журналістики представляє УжНУ в масштабному проєкті з модернізації журналістської освіти DESTIN (Journalism Education for Democracy in Ukraine: Developing Standards, Integrity and Professionalism). Крім удосконалення бакалаврських і магістерських програм із журналістики відповідно до європейських стандартів, що є найважливішою метою трирічного проєкту, у ньому передбачено участь у робочих конференціях, поїздках для обміну досвідом. Так, третя робоча поїздка тривала у шведському місті Кальмарі упродовж 6 – 10 жовтня.

Разом із майже 40 представниками установ та університетів з України, Польщі, Великобританії тощо у ній взяли участь і троє викладачів кафедри журналістики: завідувач, доктор наук із соціальних комунікацій, керівник проєкту Юрій Бідзіля; доцент, координатор проєкту Галина Шаповалова; викладач, учасниця робочої групи Наталія Толочко. Проєктанти ознайомлювалися з навчальним процесом для журналістів в університеті Ліннея, побували в редакціях шведського суспільного радіо «Р4» та однієї з найстаріших суспільно-політичних газет – «Barometern», а також обговорили актуальні питання проєкту, зокрема, дискутували про компетентності, важливі у процесі оновлення навчальних планів і програм.  

Університет Ліннея: where knowledge grows

Університет Ліннея розташований у регіоні Смоланд (у двох містах – Кальмарі і Векше). У ньому навчається 32 тисячі студентів, середяких 2 тисячі іноземців, найбільше – із Бангладешу й Пакистану, а також із Китаю, Нігерії, країн Європи. У виші працює 180 професорів, 300 докторантів. Гасло університету Ліннея – «Open your mind to new opportunities», а на логотипі зображене дерево – символ життя, знань, символ цього університету. У корпусі, який звели минулого року, символіка відчувається і в оформленні авдиторій (прозорі кабінети, дерев’яні меблі), а також підсилюється реальними деревами, які ростуть з-під підлоги на першому поверсі. Інтер’єр вишу вражає: тут багато простору для навчання й відпочинку, є спеціальні кухні поруч із авдиторіями, все необхідне для людей з обмеженими можливостями, а біля вбиралень навіть прикріплені бокси з пластирами для загоєння ран.

 

Повне технічне озброєння журналістської освіти по-шведськи

Журналістиці в університеті Ліннея навчають на відділенні медіа і журналістики, що належать до факультету мистецтв та гуманітарних наук. Студентам пропонують 3 бакалаврські програми: програму творчих медіа; програму виробництва журналістики та медіа; програму ЗМІ і підприємництва. Кожна з них передбачає певний набір курсів, тобто дисциплін. Курс триває 12-15 годин на тиждень упродовж 5-10 тижнів. Є більш теоретичні курси, більш практичні. За семестр (половину навчального року) студенти опановують 4 курси, які викладають не тільки доктори наук – PhD, а й магістри. Практикують заняття у форматі тренінгів, читання лекцій для слухачів усіх трьох програм одночасно, якщо це один і той же предмет. Над удосконаленням навчальних курсів працюють постійно, змінюють їх чи не щороку. А програми оновлюють раз на 5 років.

Підсумком навчання є бакалаврська робота, над якою молодь працює упродовж 10 тижнів. У медійників вона може бути творчою – у вигляді документального фільму, теле- чи радіопрограми. Усі можливості для виконання таких бакалаврських робіт, як і лабораторних занять, у студентів є упродовж усього навчання. На факультеті мистецьких і гуманітарних дисциплін облаштовано сучасні навчальні лабораторії для студентів-журналістів. Це радіо- і телестудії, монтажні кімнати, аудиторія з 62 комп’ютерами, а ще кімната з обладнанням, де зберігаються відеокамери, диктофони, журналістські комплекти, батареї, зарядки, дрон тощо. Працюють тільки з ліцензійними програмами, які купує університет. Щоп’ять років за сприяння вишу техніку оновлюють.

20-річний досвід удосконалення журналістів-практиків і викладачів журналістики

Відшліфовують майстерність журналістів-практиків, викладачів журналістики, при чому не  тільки шведських, а й з усього світу, у медіаінституті FOJO, що сьогодні також входить до структури вишу. Підрозділ працює понад 20 років, за цей час його фахівці реалізували більше 50 програм у різних країнах, зокрема в Бангладеші, В’єтнамі, Кенії, Зімбабве, Лаосі, Камбоджі  тощо. Діяльність медіаінституту підтримує Міністерство освіти Швеції, тому навчання для журналістів і викладачів журналістики безкоштовне, триває у вигляді курсів. Упродовж року у FOJO встигають організувати до 20 курсів, слухачами яких є близько 500 журналістів. Навчання намагаються зробити максимально практичними і корисними. Під час занять учасники їздять Швецією, готують матеріали з різних частин країни. Варто зазначити, що у 2012 р. слухачами були й викладачі кафедри журналістики у межах спільного з цим медіаінститутом проєкту.

На думку фахівців FOJO, серед викликів сучасної журналістики – збільшення кількості й різноманітності медіаконтенту, а відтак і потреба багатофункціональності; фокусування на розслідувальній журналістиці і лонгридах, журналістиці даних. Тому студентам пропонують, наприклад, курс розслідувальної журналістики; курс про те, як планувати лонгрид; курс про зміни клімату; курс про Балтику (роль журналістики у збереженні Балтійського моря) тощо.

Компетентності для українських журналістських програм

Оскільки проєкт DESTIN спрямований на удосконалення журналістської освіти в Україні, то в процесі оновлення навчальних планів неабияку роль відіграє правильне визначення професійних компетентностей. Відтак під час робочої поїздки учасники обговорили компетентності, які сформулювала команда запорізького вишу, зважаючи на Тартуську декларацію.

Щодо наступних заходів у межах проєкту, 21 листопада у Познані відбудеться конференція у форматі круглого столу «Майбутнє та ідентичність журналістики – горизонти, перспективи, виклики». Учасники дискутуватимуть про зміни в сучасній журналістиці, обговорюватимуть модель освіти для журналістів. Аби взяти участь у конференції, потрібно до 14 листопада подати тему, анотацію і зареєструватися через ґугл-форму.

Докладніше про робочу поїздку у Швеції читайте на офіційному сайті DESTIN.

Наталія Толочко, Медіацентр УжНУ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *